новини
На драго сърце подкрепяме начинанието „100 милиона нови дървета в България“
В София се състоя среща на МОСВ и НПО от горския сектор по инициативата „100 милиона нови дървета до 2030г. Засаждане на 300 000 дка в България“. Асоциация Общински гори на драго сърце подкрепя МОСВ и е готова да участва в изпълнението.
В момента в горските територии, собственост на общините в Република България, има 760 000 дка годни за залесяване площи на територии в пожарища и невъзобновени сечища. До 2030г. общините имат потенциал да извършват залесяване в подкрепа на тази идея.
Българските общини биха могли да увеличат лесистостта (отношение на залесена към обща територия) на горските си територии, което ще способства за регулиране на екологичното равновесие, както и развитие на поминъка и местната икономика. Затова подкрепят силно тази идея.
АОГ – България, активно участва в разумното начинание, предстои сформиране на работна група от специалисти в МОСВ.
На срещата в МОСВ бяха обсъдени и други актуални за горският сектор въпроси.
Българският почин е част от идея на Европейския съюз.
Повече информация четете тук:
Да възстановим единството и силата на горския сектор
Днес 02.12.2021г., се проведе съвместна пресконференция на Асоциация „Общински гори”, Съюз на лесовъдите в България, БУЛПРОФОР /Браншово сдружение на практикуващите лесовъди и горски предприемачи в България/, Асоциация на горските фирми в България, Федерация на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост, Национална федерация по земеделие и горско стопанство „Подкрепа”, Български ловно – рибарски съюз и Българска ловна асоциация.
Участваха: инж. Тихомир Томанов – АОГ; инж. Антоний Стефанов – Булпрофор; инж. Иван Пенков – АГФБ; инж. Валентин Карамфилов – БЛРС и БЛА; инж. Асен Пиперков – председател на БЛРС и други.
Дивечът да стане собственост на собственика на гората
Новата визия за България – в синхрон с повечето системи в Европа
На 8 и 9 септември 2021 г в месността Божура, община Средец, се проведе 35-то заседание на Асоциацията на общинските гори.
Концепция за нова стратегия за лова и опазване на дивеча представи инж. Валентин Карамфилов, сътрудник към АОГ.
Инж. Димчо Радев, директор на Югоизточно държавно предприятие, който е в състава на разширен ловен съвет заедно с Карамфилов коментира възможните промени в стратегията. Спред него в дългосрочен план ще е необходимо да се премине от регална система, при която дивечът е държавна собственост към доминантна- дивечът да стане собственост на собственика на гората.
Всъщност това е и новата стратегия на ЕС за управление на горските ресурси, каза Радев.
Коментирани бяха и държавните ловни стопанства, които е добре да се запазят, а част от дивечовъдните бази да отпаднат. Отново да се акцентира на елитния ловен туризъм като източник на добри приходи, призова още Радев.
Изразена бе позиция ловните дружини да се запазат като основна единица и да има промяна в дружествата- те да съществуват в рамките на една горска териториална единица.
Акцент бе поставен и върху областните планове за развитие, където да се предложи ползвателя да плаща и същевременно да се формират фондове. След сериозна дискусия бе гласувано и прието становище на Асоциацията.
Изпълнителният директор инж. Тихомир Томанов, представи и коментира предстоящите промени в нормативната уредба в сектор Гори и горско стопанство. Докладът на изп. директор на ИАГ до земеделския министър бе приет като информация за участниците в заседанието.
Беше изразено отново становището, че горският сектор е необходимо да излезе от шапката на Министерството на земеделието и да съществува като самостоятелна структура.
Участие в него взеха председателят Валентин Атанасов, кмет на Община Сливо поле, Христо Христов, кмет на община Болярово и зам. председател на УС, членовете на УС Иван Жабов- кмет на община Средец, Емил Илиев- кмет на община Струмяни, Ешреф Ешрефов, смет на община Омуртаг, Ангел Геров- кмет на Община Пирдоп. Участие в работата на управляващия орган взеха Калоян Илиев- кмет на община Ихтиман, председател на КС, Гигор Даулов, – кмет на община Чавдар, кметът на община Созопол Тихомир Янакиев.
Гости на заседанието бяха представители на горските структури в общини и членове на АОГ.
По време на работната вечеря бе изпълнен и химна на Странджа „Ясен месец веч изгрява“ от участници в събитието.